Допінг! Світова практика знає випадки, коли спортсмени через його передозування, вмирали прямо на змаганнях

Опубліковано: 08:02, 29 Жов 2008 р. 

Розмір тексту:    

Заступник директора Національного антидопінгового центру України Ярослав Кручек розповів «ПіК України» про всі нюанси вживання заборонених препаратів, а також натякнув на те, що матеріальне забезпечення української лабораторії не відповідає нормам ВАДА (всесвітнього антидопінгового агентства)

 

Що ж це за страшне для кожного спортсмена слово – допінг?

 

Допінг – це порушення одного або декількох антидопінгових правил. Не завжди допінг – це конкретний препарат. Допінгом може бути і відсутність спортсмена на пункті допінг-контролю. Друге – це володіння препаратом. Його не можна не тільки вживати, а й навіть возити з собою. Це препарати, які дають спортсмену перевагу перед іншим спортсменом.

 

За рахунок чого спортсмен, вживаючи заборонений препарат, показує результати, які підвищують його фізичні можливості?

 

Це залежить від препарату і від характеристики організму спортсмена. Дивлячись, що йому потрібно вдосконалити – реакцію, спокій, фізичну силу чи вміння концентруватися. Для здорових людей допінг не заборонений, тому що це ліки. Спортсмени ж, як правило, здорові люди, для яких вживання допінгу негативно позначається на загальному стані організму. Страждають печінка та нирки. Ідеологія допінг-контролю – спочатку захистити спортсмена. Світова практика знає випадки, коли спортсмени через його передозування, вмирали прямо на змаганнях.

 

А які методи найефективніші у боротьбі зі застосуванням допінгу?

 

Як на мене, перше – це пропаганда, друге – посилення покарань. Боротьба – це комплекс дій. Молодим спортсменам потрібно пояснювати, що це шкідливо для їх здоров'я. І через 25 років вживання заборонених препаратів обов'язково вилізе боком. І ще питання – чи доживе він до цього віку.

 

Каральні санкції застосовуються залежно від виду препарату? Чи для всіх споживачів допінгу - покарання однакове?

 

Ні, вони різні. Є ще й особливі "колеса" і вони широко поширені. При їх застосуванні, перша дискваліфікація – до року, друга – чотири роки, а третя – довічна. Так би мовити, допускається два фальстарти. Ну а застосування сильних препаратів, наприклад стероїдів – перша – два роки дискваліфікації, друга – довічна.

 

Тобто, Людмила Блонська та Ігор Разорьонов, які «попалися» на допінгу на Олімпіаді у Пекіні, отримали те, що й повинні були отримати?

 

Є факт - обидва препарати заборонені та відносяться до сильнодіючих речовин, які не могли випадково потрапити в організм спортсмена. Згідно з санкціями, дискваліфікація індивідуального результату і будь-якого результату, показаного спортсменом впродовж Олімпіади. Навіть якщо їх зловили б у день закриття Олімпійських ігор.

 

Іноді спортсмени починають доводити, що вони не мали інформації при застосуванні допінгу і все це справа рук лікарів і тренерів.

 

Незнання правил не звільняє від відповідальності. Це можуть бути тільки припущення. Окрім того випадку, коли спортсмен каже – так, я півроку назад лікувався і не знаю, що мені кололи. Але знову ж таки - це не пом'якшує покарання. Хоча може у чомусь і виправдає спортсмена.

 

Спортсмен несе відповідальність за усі субстанції, які потрапляють до його організму. Це не означає, що якщо спортсмен хворий, то його не можна лікувати. Його можна лікувати, і навіть забороненими препаратами. Але при цьому він повинен перед змаганнями прийти та повідомити нас.

 

Часто спортсмени, знаючи, що їх спіймають, все одно вживають допінг. Хіба буває, щоб порушення пройшло непоміченим?

 

Можна, наприклад, прийняти допінг, і піднятися з 35-го місця на 25-е і при цьому сподіватися, що тобі пощастить так, що не доведеться проходити тестування. Але якщо спортсмен розраховує на попадання до п'ятірку – допінг - проби йому не уникнути.

 

Чому наші спортсмени попадаються на допінгу майже на кожному великому змаганні. Ті ж китайці – більше півсотні золотих медалей на Олімпіаді здобули і жодних проблем з допінгом?

 

Наприклад, в Інтернеті наші російські і білоруські колеги наполягають на тому, що такого не буває. Як може спортсмен, який до цього нічим особливим не відрізнявся, тепер раптом бити світові рекорди і перевершувати на голову своїх опонентів. Що це може бути? Китайська медицина. Але якщо вона не шкодить здоров'ю і не є забороненою, означає потрібно і нам якось її освоювати. Але я думаю, ВАДА зверне на це увагу, і можливо наступного року в список заборонених препаратів додадуться ще декілька нових сполук.

 

Існує думка, що спортсмени з великих спортивних держав, таких як США, Китай, Росія - як і всі вживають допінг. Але у них фармакологія настільки розвинена, що вони безпосередньо перед великими стартами встигають все виводити за рахунок інших сполук, і водночас показують високі результати.

 

Це називається використання маскувальних агентів і методів, які теж заборонені. Для цього існує позазмагальний контроль. ВАДА пише свій план забору допінг-проб і перед змаганнями офіцери приїжджають і беруть у спортсменів аналізи. Є цікавий варіант цього уникнути – сховатися в підвал. Але знову ж таки, якщо ти серед провідних спортсменів, то про твоє місцеперебування мають знати у федерації. А якщо тебе не вдається знайти, то до тебе особлива увага. Якщо через місяць тебе знову немає – це вже порушення антидопінгового правила.

 

Вітчизняна фармакологія суттєво поступається заокеанській і європейській?

 

Здається, ні в кого немає проблеми купити американський чи німецький препарат. Немає в своїй країні – поїхав і купив закордоном. Це не наркотики.

 

У Пекіні окрім високого рівня організації, також досить високою була піднята планка програми допінг-тестування. Ваш центр взяв для себе якийсь досвід?

 

Китайці зробили суперсучасну триповерхову лабораторію. 100 осіб персоналу, цілодобово йде робота і 300-350 проб на добу. А ми при 320-ти липневих пробах працювали по суботах і неділях. А потенціал у нас той же – персонал, фахівці. Але обладнання далеко не в тій кількості.

 

Тобто, ваша лабораторія не відповідає всім критеріям ВАДА?

 

Абсолютно не відповідає. У нас немає приміщення. У нас заступник директора, завідуючий лабораторією, менеджер з якості – всі в одній кімнаті. На лабораторію залишилося 140-150 квадратних метрів. Проблема розглядатиметься в Міністерстві і в НОК і я сподіваюся, до Євро-2012 нам виділять приміщення під лабораторію. Але ж потрібно ще декілька років, щоб майбутня лабораторія пройшла всі акредитації ВАДА. Отже будувати потрібно вже сьогодні.

 

Якби ми могли хоч близько наблизитися до стандартів того ж Китаю, вдалося б уникнути скандалів з Блонською і Разорьоновим?

 

Однозначно ні. Якщо вони дійшли до Олімпіади, значить - були «чистими» у нас. Якби зловити їх до Олімпіади – це було б повчально. Про це б ніхто не кричав на весь світ. Але однозначно б вже ніхто нікуди не поїхав і, відповідно до правил, вони б отримали довічну дискваліфікацію.


  
теги  -теги не заповнені-

Поділитись з друзями:


Система Orphus
 Інші новини

Загрузка...


Коментарі
Підписатись не коментуючи
E-mail:

 Додати коментар


Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)
Підписатись на коментарі по e-mail
 
Реклама

Головні новини
Вічна любов. Коли Суркіс може вигнати Михайличенка з

28/03, 16:51 // Блоги та авторські матеріали

Вічна любов. Коли Суркіс може вигнати Михайличенка з "Динамо"

Вчора футбольний ведучий Ігор Циганик відкрив деталі угоди Олексія Михайличенка з власником "Динамо" Ігорем Суркісом.
Когорта обраних. Чому УЄФА внесла УПЛ в обмежений список

27/03, 17:15 // Блоги та авторські матеріали

Когорта обраних. Чому УЄФА внесла УПЛ в обмежений список

Складається таке враження, що УЄФА зараз діє за принципом: "Жодного дня без новини".
Вдарять по Україні. Як УЄФА тепер пропонує дограти чемпіонати та єврокубки

26/03, 21:14 // Блоги та авторські матеріали

Вдарять по Україні. Як УЄФА тепер пропонує дограти чемпіонати та єврокубки

Сьогодні УЄФА нарешті винесла рішення щодо завершення цього футбольного сезону.
Патова ситуація. Чому клуби УПЛ не знають, що їм робити

25/03, 07:15 // Блоги та авторські матеріали

Патова ситуація. Чому клуби УПЛ не знають, що їм робити

Команди УПЛ, як і клуби у майже всьому світі зараз перебувають у підвішеному стані.


Стрічка новин
   16:51   Вічна любов. Коли Суркіс може вигнати Михайличенка з "Динамо"  // Блоги та авторські матеріали
   17:15   Когорта обраних. Чому УЄФА внесла УПЛ в обмежений список  // Блоги та авторські матеріали
   21:14   Вдарять по Україні. Як УЄФА тепер пропонує дограти чемпіонати та єврокубки  // Блоги та авторські матеріали
   07:15   Патова ситуація. Чому клуби УПЛ не знають, що їм робити  // Блоги та авторські матеріали
   19:00   Роздоріжжя УЄФА. Чому тепер з футболом може бути все що завгодно  // Блоги та авторські матеріали
   19:00   Табличка ділення. Чому збірній України варто допомогти лікарням  // Блоги та авторські матеріали
   19:00   Спирт головного мозку. Як Алієв сприяє поширенню коронавірусу  // Блоги та авторські матеріали
   19:00   УЄФА дала задню. Чому завершення сезону перенесли ще на два місяці  // Блоги та авторські матеріали
   19:00   Піти не можна залишитися. Чому Шевченко опинився перед дилемою  // Блоги та авторські матеріали
   07:05   Запасний варіант. Що буде, якщо УПЛ не відновить матчів  // Блоги та авторські матеріали
   16:34   Все буде добре. Як УЄФА натякнула на дату спаду коронавірусу  // Блоги та авторські матеріали
   19:51   Офіційно. УАФ призупинила всі футбольні змагання в Україні   // Футбол
   14:47   Офіційно. Євро-2020 перенесли на 2021 рік   // Футбол
   07:17   Зупиняти без розмов. Чому УПЛ треба закривати безстроково  // Блоги та авторські матеріали
   06:56   Коли не до футболу. Чому "Динамо" і "Шахтар" синхронно втратили очки  // Блоги та авторські матеріали
   21:39   "Шахтар" сенсаційно програв "Зорі", "Десна" відібрала очки у "Динамо"  // Футбол
   14:12   Фінал чотирьох. Що в УЄФА придумали робити з ЛЧ та ЛЄ  // Блоги та авторські матеріали
   19:09   "Олександрія" перестріляла "Колос", дежавю у Дніпрі та Львові  // Футбол
   14:42   Стоп-кран для УПЛ. Чому ці матчі - останні у футболі на довгий час  // Блоги та авторські матеріали
   13:20   Офіційно. Матчі Ліги чемпіонів та Ліги Європи відкладено  // Футбол
   13:15   Кубок України. "Динамо" зіграє з "Минаєм", "Маріуполь" - "Ворскла"  // Футбол
   09:00   Які спортивні події зірвав коронавірус  // Футбол
   08:30   Остання перемога в Європі? Чому успіх "Шахтаря" в ЛЄ може стати непотрібним  // Блоги та авторські матеріали
   23:59   Ліга Європи. "Шахтар" красиво переміг в Німеччині  // Футбол
   23:50   Ліга Європи. МЮ та "Базель" знищили суперників  // Футбол
   20:55   Кубок України. Визначились всі учасники 1/2 фіналу  // Футбол
   06:56   "Вовків" боятися - в ЛЄ не ходити. Чого чекати від суперника "Шахтаря"  // Блоги та авторські матеріали
   23:55   Ліга чемпіонів. "Атлетіко" вибив "Ліверпуль", камбек ПСЖ  // Футбол
   00:04   Ліга чемпіонів. "Аталанта" та "Лейпциг" йдуть далі, виліт "Тоттенхема"  // Футбол
   19:00   Що робити з Євро-2020 і чому його краще перенести  // Блоги та авторські матеріали
   22:30   Усик дав невтішний прогноз для української економіки  // Бокс
   21:00   Президент УПЛ: Мої ідеї не працюють в Україні  // Футбол
   20:00   Захисника "Динамо" сватають в "Марсель"  // Футбол
   19:00   Вацко вилив відро бруду на екс-функціонера "Карпат"  // Футбол
   17:42   Степаненко: Григорчук дуже імпонував мені, як тренер  // Футбол
   17:13   В клубі Ярмоленка у вісьмох гравців підозра на коронавірус  // Футбол
   16:51   Вічна любов. Коли Суркіс може вигнати Михайличенка з "Динамо"  // Блоги та авторські матеріали
   16:43   Шаран: Якщо УПЛ зупинять, то ні про які плей-оффи не може бути й мови  // Футбол
   16:12   Президент УПЛ: Коломойський допоміг Зеленському стати президентом  // Футбол
   15:42   Усик показав, як виглядав в 15 років (ФОТО)  // Бокс
   15:12   Мілевський: Приймаємо пігулки і чекаємо, коли це все закінчиться  // Футбол
   14:42   Мілевський став героєм матчу в чемпіонаті Білорусі (ВІДЕО)  // Футбол
   14:12   Хавбек "Динамо": Для наших людей карантин - це відпустка  // Футбол
   13:42   Український тренер: Можливо, футболісти дограють чемпіонат в масках  // Футбол
   13:12   Гравець збірної України: Ми виграємо від перенесення Євро  // Футбол
   12:42   Асистент Шевченка назвав імена потенційних новачків збірної України  // Футбол
   12:13   Вацко: Цікаво, що далі буде з Лєднєвим  // Футбол
   11:42   Хавбек "Шахтаря": Інтерес "Роми"? Це неправда  // Футбол
   11:12   Скрипник не збирається міняти "Зорю" на "Динамо"  // Футбол
   10:42   Циганик - про перехід Скрипника в "Динамо"  // Футбол
   10:16   Рафаїлов: Піти з "Зорі" - це моя ініціатива  // Футбол
   09:48   Легенда "Динамо" : Я був за крок від переходу в "Ліверпуль"  // Футбол
   09:20   Журналіст: Ярмоленко може повернутись в "Динамо"  // Футбол
   09:00   "Гент" продасть трьох українців, Скрипника кличуть в Росію  // Футбол
   08:00   Український талант потрапив на олівець європейських клубів  // Футбол
   06:30   Тренер збірної України: В цей момент гольф втратив значення для Шевченка  // Футбол
   00:30   Степаненко відмовляється йти з "Шахтаря"  // Футбол
   23:30   Легіонер "Карпат" вражений спокоєм українців  // Футбол
   22:30   Талант "Динамо" прокачує скіли під час карантину (ВІДЕО)  // Футбол
   21:00   Романюк: Зінченко - яскравий приклад для українських футболістів  // Футбол
   20:00   Хавбек "Шахтаря" хотів би випити кави зі знаменитим диктатором  // Футбол
   19:00   Бельгійські гранди ведуть українського хавбека  // Футбол
   17:42   Степаненко: Мій улюблений гравець "Динамо" пішов з команди  // Футбол
   17:15   Когорта обраних. Чому УЄФА внесла УПЛ в обмежений список  // Блоги та авторські матеріали
   17:12   Журналіст: "Динамо" не проти запросити Скрипника  // Футбол
   16:42   Джошуа підняв Усика до небес  // Бокс
   16:12   Кобін: Матч з "Динамо" стане справжнім святом для фанатів із Закарпаття  // Футбол
   15:42   Гравець збірної України підхопив коронавірус   // Баскетбол
   15:12   Карантин виснажив наставника "Шахтаря"  // Футбол
   14:42   Офіційно. Вибори президента УПЛ перенесли на іншу дату  // Футбол


Новини партнерів
Партнери
Підписка на новини

Введіть свою адресу та отримуйте спортивні новини на email:

Фотогалерея